A A+ A++
Plenerowa wystawa eksponująca epizody z działania jarosławskiej „Solidarności” pojawiła się na ul. Trybunalskiej i na dziedzińcu przy klasztorze oo. Franciszkanów –Reformatów. Wystawa to element obchodów jubileuszu 40-lecia powstania „Solidarności”.
fot. Starostwo Powiatowe w Jarosławiu
Wystawa to 40 lat jarosławskiej i krajowej „Solidarności” w pigułce.

Ekspozycję przygotowało Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich wspólnie z Regionem Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” i Starostwem Powiatowym w Jarosławiu.

– Wystawową narrację tworzy kilkanaście „obrazów” przedstawiających sytuację Jarosławia w PRL-u, historię protestów robotniczych przed 1980 rokiem, rolę Kościoła katolickiego w walce o demokrację, narodziny i działalność NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu – mówi Szymon Wawrzyszko, przewodniczący Zarządu Regionu „Ziemia Przemyska” NSZZ „Solidarność”. – Zaprezentowany na wystawie materiał ilustracyjny pochodzi[pemium] ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Archiwum Państwowego w Przemyślu i od działaczy związkowych, którzy życzliwie odpowiedzieli na nasz apel w sprawie zbiórki solidarnościowych dokumentów i pamiątek – dodaje dyrektor muzeum Łukasz Zagrobelny.

Wywieszone przy muzeum i przy klasztorze plansze prezentują ponadto dokumentację dotyczącą powstania Solidarności Rolników Indywidualnych, codzienną pracę związkową i walkę o prawa pracownicze i związkowe, wyimki z niezależnej prasy i wydawnictw, a także przywołują wydarzenia ze stanu wojennego czy przełomowych wyborów roku 1989. –Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” odegrał decydującą rolę w historii Polski i Europy, kładąc kres narzuconemu Polsce systemowi komunistycznemu. Ten ruch zmienił też wszystko w życiu lokalnych społeczności poprzez aktywizację i upodmiotowienie tysięcy ludzi, którzy zbudowali autentyczną wspólnotę i nowy porządek społeczno-polityczny. Wyzwolił ogromny potencjał narodu, zmarnowany przez lata trwania opresyjnego systemu politycznego – ocenia kurator wystawy Zofia Kostka-Bieńkowska.

– Z dużym zadowoleniem wspieramy takie inicjatywy, bo pamięć o minionych latach nie może zaginąć, szczególnie w młodym pokoleniu. To ważne dla podtrzymania naszej tożsamości narodowej – wyjaśnia powody zaangażowania w organizację wystawy starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Ekspozycje w obu lokalizacjach można obejrzeć w ciąg kilku najbliższych dni. Wobec planowanych prac remontowych na ul. Trybunalskiej warto się jednak pośpieszyć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkraina: Najwyższa dzienna liczba zakażeń koronawirusem i zgonów
Następny artykułMarek Ćwiek | Radio Łódź