Aż 30% dorosłych Polaków, czyli 8,5 miliona osób, codziennie zmaga się z przewlekłym bólem. To więcej niż średnia w Europie i na świecie. Eksperci wskazują, że w Polsce wciąż brakuje skutecznych metod leczenia tej dolegliwości. Ministerstwo Zdrowia obiecuje wprowadzenie zmian, które mają poprawić sytuację.
Przewlekły ból to poważny problem zdrowotny w Polsce
Z danych, które przytoczyła dr Magdalena Kocot-Kępska, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB), podczas debaty w Sejmie z okazji Światowego Dnia Walki z Bólem, wynika, że aż 27% dorosłych Polaków zmaga się z przewlekłym bólem. To ogromna liczba, bo oznacza to, że prawie 8,5 miliona ludzi w Polsce odczuwa ból przez dłuższy czas. Jest to wynik wyższy niż średnia światowa, która wynosi 20%, a także wyższy niż w innych krajach europejskich.
Nie wiemy, jakie są tego przyczyny – powiedziała dr Magdalena Kocot-Kępska, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB).
Ból przewlekły dotyka głównie osób starszych oraz kobiet. Aż 60% pacjentów z przewlekłym bólem to kobiety, zwłaszcza te starsze i mieszkające na wsi.
Przyczyny tego zjawiska nie są jeszcze dokładnie znane. Jak podkreślają eksperci, ważne jest, aby osoby cierpiące na przewlekły ból, miały dostęp do odpowiedniego leczenia i wsparcia, a także aby społeczeństwo zaczęło bardziej dostrzegać ten problem.
Czy witamina B3 może odwracać przewlekły ból?
Ból przewlekły to problem, o którym nie mówimy do końca
Dr Magdalena Kocot-Kępska zwróciła uwagę na fakt, że aż 1,5 miliona osób z przewlekłym bólem w Polsce przyznaje, że “nie wytrzymałoby silniejszego bólu”.
Z badań wynika, że aż 30% osób z przewlekłym bólem, nie szuka pomocy medycznej i radzi sobie z problemem samodzielnie lub wcale.
Mniej więcej 30 proc. osób cierpiących z powodu bólu, cierpi w ciszy – leczy się samemu lub nie leczy się wcale – podkreśliła dr Magdalena Kocot-Kępska.
Wiceminister zdrowia Marek Kos podkreślił, jak wielkim problemem jest ból przewlekły w Polsce, który dotyczy milionów osób. W 2023 roku aż 3 miliony Polaków stosowały leki opioidowe, co daje ponad 9 milionów przepisanych recept.
To świadczy o skali zjawiska, z jaką mamy do czynienia – powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos.
Warto zauważyć, że ból przewlekły nie jest związany wyłącznie z nowotworami.
Jest cała masa chorób neurologicznych, reumatologicznych i innych, które wymagają leczenia bólu – zaznaczył wiceminister zdrowia Marek Kos.
Przewlekły ból i jego pozytywne konsekwencje
Ból przewlekły – nie tylko problem starszych osób
Dr Maria Maślińska, specjalistka z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, wskazała, że najczęstszą przyczyną bólu przewlekłego, są dolegliwości związane z układem kostno-mięśniowym. To aż 34% wszystkich przypadków przewlekłego bólu.
Wśród tych schorzeń znajdują się choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle krzyża oraz choroby zapalne stawów. Wiele z tych chorób dotyczy osób młodszych, a szczególnie chodzi o choroby zapalne stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, które często pojawia się u ludzi w wieku 30-50 lat.
Ból to najczęstszy objaw w medycynie. Ból ostry jest nam oczywiście potrzebny. Bez niego nie bylibyśmy w stanie przeżyć, bo jest to sygnał ostrzegawczo-obronny. Natomiast ból w chorobach przewlekłych potrzebny nam nie jest – podkreśliła dr Magdalena Kocot-Kępska..
Ekspertka dodała, że ból przewlekły zaczyna być powoli traktowany nie tylko jako objaw, ale też choroba sama w sobie, jak w przypadku migreny czy fibromialgii.
Dr Magdalena Kocot-Kępska, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, zwróciła uwagę, że chroniczny ból, który nie jest leczony, może dosłownie niszczyć nasz mózg.
Nieleczony ból przewlekły ból niszczy mózgi. Już 20 lat temu stwierdzono, że nieleczony ból krzyża powoduje zmiany w substancji szarej, czyli wpływa bezpośrednio na to jak funkcjonuje mózg. Uważa się, że jeden rok chorowania na fibromialgię oznacza 10 lat fizjologicznego starzenia się mózgu – powiedziała dr Kocot-Kępska dodając, że pacjenci z bólem przewlekłym, często mają zaburzenia poznawcze, depresyjne lękowe i zaburzenia snu.
Przewlekły ból może przyspieszyć starzenie się mózgu
Oprócz tego, ból przewlekły to także ogromne koszty
Dr Kocot-Kępska zaznaczyła, że w Stanach Zjednoczonych koszty związane z przewlekłym bólem, są wyższe niż te związane z chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą razem wzięte. Nieleczony ból opóźnia również diagnostykę w przypadku chorób nowotworowych i wydłuża czas powrotu do zdrowia po operacjach.
Dlatego, jak podkreśla specjalistka, leczenie bólu przewlekłego jest nie tylko koniecznością, ale i naszym prawem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS