A A+ A++

Mija 30 lat od pierwszych wyborów samorządowych, które zapoczątkowały proces odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast.  

Odrodzenie samorządu terytorialnego w Polsce, po ponad 50 latach przerwy, było możliwe dzięki uchwaleniu przez sejm „kontraktowy” 8 marca 1990 roku, ustawy o samorządzie gminnym. Dzięki temu społeczności lokalne zyskały prawo do zarządzania częścią spraw publicznych, gminy otrzymały własne źródła dochodów i możliwość decydowania o wydatkach. 

W kampanii wyborczej uczestniczyło ok. 2000 partii i ugrupowań politycznych oraz organizacji. Frekwencja wyborcza wynosiła 42 proc. Liczba oddanych głosów nieważnych nie przekraczała 2 procent.  

W najbliższych dniach samorządy w całej Polsce będą świętować 30-lecie istnienia samorządu terytorialnego. Jednak z powodu zagrożenia koronawirusem, w wielu gminach obchody będą mniej uroczyste.

źródło zdjęcia: Związek Miast Polskich, www.miasta.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd soboty koniec z maseczkami na świeżym powietrzu – sprawdź jakie obostrzenia zostaną zniesione w najbliższych dniach
Następny artykułPoszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności zatrzymany