Nowotwory stanowią bardzo liczną i różnorodną grupę chorób. Ich objawy zależą przede wszystkim od lokalizacji i szybkości wzrostu zmiany nowotworowej, komórek wpływających m.in. na wielkość guza, który uszkadza ważne dla życia funkcje.
W niektórych przypadkach, objawy choroby rozwijają się dość późno. Dotyczy to takich nowotworów takich jak: płuc, wątroby czy jelita grubego, ponieważ wyłączenie czynności niewielkiej części płuca, wątroby, czy nieznaczne utrudnienie przechodzenia treści przez przewód pokarmowy nie powoduje istotnej dysfunkcji.
Do tego na obraz kliniczny wpływają wcześniejsze schorzenia przewlekłe układu krążenia, oddechowego czy kostno-szkieletowego. Dlatego każdy chory ma inną historię i dominujące objawy nowotworu.
W 2018 roku rozpoznano w Polsce ponad 160 tysięcy zachorowań, spośród których każde było nieco inne. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na kilka objawów, które często bagatelizujemy, czy umykają nam pośród codziennych obowiązków. Warto przyjrzeć się temu, co nam dolega i wspomnieć o tym przy najbliższej wizycie u lekarza.
To częsty objaw u chorych na raka płuc. Nowotwór ten jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych. W 2018 zmarło ponad 23 tysiące osób. W ogromnej większości dotyczy palaczy tytoniu, u których często współistnieją inne choroby układu oddechowego, zwłaszcza przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), co utrudnia diagnostykę.
Zmiana charakteru kaszlu, jego nasilenie, występowanie nie tylko w godzinach porannych, a tym bardziej pojawienie się duszności wysiłkowej, krwioplucia czy utraty masy ciała powinno być sygnałem alarmowym.
To kolejny często bagatelizowany, ale też trudny do diagnostyki objaw. Tryb życia, częste choroby zwyrodnieniowe czy dyskopatie powodują, ze większość dorosłej populacji doświadcza tego typu dolegliwości. Jednak może to być również objaw przerzutów do kości wielu często występujących nowotworów: gruczołu krokowego, piersi czy nerki.
Utrzymywanie się dolegliwości przez kilka tygodni, zmiana ich charakteru, na przykład, nasilenie w nocy, brak poprawy po leczeniu lekami przeciwzapalnymi powinien skłaniać do podjęcia diagnostyki.
Dla wielu z nas zmniejszenie masy ciała o kilka kilogramów, to kusząca perspektywa, ale jeśli chudniemy bez oczywistej przyczyny – zwiększenia aktywności fizycznej (godne polecenia) czy diety to znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Jeśli taki nieintencjonalny ubytek masy ciała utrzymuje się przez kilka tygodni, zwłaszcza jeśli przekracza 5% masy ciała i nie jest to spowodowane zmianą naszego trybu życia, warto się temu przyjrzeć bliżej.
Jednocześnie warto przypomnieć, że zarówno do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i do onkologa, nie potrzeba skierowania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS