A A+ A++

W sali kominkowej Starostwa Powiatowego w Kętrzynie odbyła się uroczystość wręczenia Adamowi Jaworskiemu – członkowi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  Koło w Kętrzynie –  aktu mianowania do stopnia kapitana.

W uroczystości udział wzięli: Starosta Powiatu Kętrzyńskiego Michał Kochanowski, Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lidzbarku Warmińskim płk Mariusz Witkowski, Prezes Koła ŚZŻAK Jan Koszczyc  oraz zaproszeni goście, a wśród nich córka Adama Jaworskiego.

Akt mianowania  wynikający z decyzji Ministra Obrony Narodowej wręczył  Adamowi Jaworskiemu Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lidzbarku Warmińskim płk Mariusz Witkowski, przypominając jednocześnie najważniejsze fakty z życiorysu mianowanego.  Mianowanie było efektem  inicjatywy dowódcy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej m. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec”.

– Jest mi bardzo miło, że mogę dzisiaj uczestniczyć w tej uroczystości awansowania mnie na kolejny stopień oficerski. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i radość, że są jeszcze ludzie. Którzy pamiętają i kontynuują tradycje patriotyczne oraz pamięć o tamtych czasach. Nie wszyscy moi koledzy doczekali tej chwili aby mogli wraz ze mną stanąć w obecności sztandaru – zwrócił się do obecnych na uroczystości kpt. Adam Jaworski.

Jak przystało na tak szczególną uroczystość nie zabrakło gratulacji i życzeń. Po wręczeniu aktu mianowania, w imieniu władz samorządowych  życzenia i gratulacje w imieniu powiatu złożył  mianowanemu starosta Michał Kochanowski, a w imieniu władz miasta Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka.

– Jest pan świadectwem historycznych wydarzeń, o których pamiętamy i będziemy pamiętać – zwrócił się do Adama Jaworskiego burmistrz przypominając jednocześnie  wydarzenia dotyczące dotychczasowej  współpracy  w Kętrzynie z organizacją Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystość zakończyła się dokonaniem przez Adama Jaworskiego wpisu do Księgi Pamiątkowej.

***

kpt. Adam Jaworski w asyście pocztu sztandarowego

Adam Jaworski – Urodzony 4 lutego 1926 roku w miejscowości Hoduciszki pow. Święciany. Syn Kazimierza (leśniczego, kapitana rezerwy WP uczestnika wojny z bolszewikami w latach 1919-21) i Władysławy z rodziny Szymkiewiczów.

Do września 1939 roku mieszkał w Nowo¬Święcianach. Był uczniem Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Święcianach. Wiosną 1940 r. z całą rodziną został przesiedlony przez władze litewskie do Podbrodzia i tam uczęszczał  do szkoły średniej. Od listopada 1941 r. pracował w biurze Leśnictwa i Nadleśnictwa w Podbrodziu.

Od 1 lutego 1943 roku był członkiem siatki konspiracyjnej święciańskiego obwodu AK, gdzie pełnił funkcję łącznika-gońca komendy obwodu, przenosząc rozkazy, prasę konspiracyjną, sprzęt łącznościowy, broń i amunicję na terenie powiatu święciańskiego. Równocześnie uczestniczył w działaniach grupy dywersyjnej obwodu. Zagrożony dekonspiracją, w początkach czerwca 1944 roku został skierowany do oddziału leśnego AK „Żejmiana”. Równocześnie, rozkazem komendy obwodu awansowany do stopnia st. strzelca.

8 lipca 1944 r. oddział „Żejmiana” został połączony z oddziałem „Świr”, dowodzonym przez por. Józefa Romejkę ps. „Klin” i przemianowany na 36 Brygadę AK „Żejmiana”. Szlak bojowy brygady został zakończony wielogodzinną bitwą pod Krawczunami-Nowosiółkami z wycofującymi się z Wilna silnymi od-działami niemieckimi.

Po rozbrojeniu brygady w dniu 17 lipca 1944 roku Adam Jaworski, wraz z innymi, został osadzony w obozie w Miednikach skąd po kilku dniach uciekł i przedostał się do domu w Podbrodziu. Po przebytej chorobie (tyfus) wrócił do pracy w Nadleśnictwie. Wiosną 1945 roku został aresztowany przez KGB i około miesiąca przebywał  w więzieniu w Święcianach. Został zwolniony dzięki staraniom rodziny (łapówka). Wyjechał do Polski pierwszym transportem w sierpniu 1945 roku wraz z żoną. Od 1 lutego 1946 r. mieszkał w Morągu, a 1 maja 1947 r. przeniósł się na stałe do Kętrzyna. Pracował w administracji finansowej i w Urzędzie Skarbowym w Kętrzynie na różnych stanowiskach, aż do przejścia na emeryturę 1 kwietnia1986 roku.

Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, a z tytułu pracy zawodowej Krzyżem Kawalerskim 00P. Jest członkiem ŚZŻAK Koło w Kętrzynie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bełchatów: Szkolenie w internecie? "e-Polak potrafi"
Następny artykułSprawca porzucenia psa wciąż nieznany… Ruszyła zbiórka!