A A+ A++

Małe fundacje rozproszone po USA nagle zaczęły odbierać czeki pochodzące z wielkich technologicznych fortun. – Ciągle próbuję podnieść swoją szczękę z podłogi – powiedział lokalnej prasie szef Goodwill of North Florida, który dostał 10 mln dol. od Scott. Tempo i zasięg jej charytatywnej działalności jest zatrważające. W mniej niż rok jako aktywna filantropka rozdała więcej niż 20 z 25 największych filantropów z naszego rankingu przez całe życie.

Kto jeszcze wydawał pieniądze na cele charytatywne związane z pandemią? Oczywiście Bill i Melinda Gatesowie – ich fundacja przez lata była centrum badań nad szczepieniami i zobowiązała się wydać 1,75 mld dol. w ciągu dwóch lat na złagodzenie pandemii. Były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg przekazał na cele związane z pandemią 330 mln dol., a założyciel Facebooka Mark Zuckerberg wysupłał w związku z tym minimum 100 mln dol.

W roku, który został naznaczony przez polityczne turbulencje, niektórzy, jak Zuckerberg, czy znany inwestor George Soros, inwestowali duże pieniądze w cele prodemokratyczne. Inni pozostali skupieni na wyzwaniach długoterminowych, jak zmniejszanie ubóstwa czy walka ze zmianami klimatycznymi.

Razem 25 największych filantropów przekazało na cele dobroczynne 149 mld dol. w ciągu swojego życia. A mają jeszcze co wydawać – według szacunków amerykańskiego „Forbesa” mają jeszcze 799 mld dol. majątku.

Dla celów niniejszego rankingu kwota całkowitych darowizn na cele dobroczynne jest mierzona jako suma już wydanych na ten cel pieniędzy. Nie zostały uwzględnione pieniądze zaparkowane w fundacjach darczyńców, które jeszcze nie zdziałały żadnego dobra. Szacunki nie obejmują także sum, które zostały już przyrzeczone, ale jeszcze nie zostały wpłacone, jak i również tzw. funduszy pod doradztwem sponsora (ang. donor–advised), gdyż są to nieprzejrzyste konta z podatkowymi benefitami, gdzie nie wiadomo, na co są przeznaczane pieniądze – chyba że darczyńca ujawnił szczegóły grantów, które zostały już wypłacone. W rankingu są pojedyncze osoby oraz pary, które mają amerykańskie obywatelstwo. W rezultacie wykluczyliśmy duże rodziny, takie jak Waltonowie, którzy kontrolują Walmart, czy takich darczyńców jak Hansjoerg Wyss, który mieszka w USA, ale jest obywatelem Szwajcarii. Darowane sumy obejmują 2020 rok, a majątki są wyliczone na stan 14 stycznia 2021 r.

25 największych filantropów USA

Warren Buffett Fot.: PAP/DPA/Ron Sachs / Default

1) Warren Buffett

Cel darowizn: zdrowie, łagodzenie ubóstwa

Majątek: 88,8 mld dol.

Ile darował przez całe życie: 42,8 mld dol.

Wyzwanie rzucone przez legendarnego inwestora, aby oddać 99 proc. swojego majątku, trwa. Do tej pory darował na różne cele ponad 40 mld dol. – spora część z tego to coroczne wpłaty na rzecz fundacji Billa i Melindy Gatesów, która wykorzystuje pieniądze na walkę z ubóstwem i inicjatywy zdrowotne w USA oraz krajach rozwijających się. – Reakcją mojej rodziny i moją na niezwykłą pomyślność jest nie poczucie winy, ale wdzięczność – mówił w 2010 roku, gdy razem z Gatesami ogłaszał inicjatywę „The Giving Pledge”, która ma na celu przekonywanie miliarderów, aby co najmniej połowę swojego majątku przekazali na cele charytatywne. – Gdybyśmy wydali 1 proc. tych pieniędzy na siebie, ani nasze szczęście, ani dobrobyt by się nie poprawiły – mówił Buffett.

Bill i Melinda Gates Fot.: EPA/LIONEL BONAVENTURE / POOL / PAP

2) Bill i Melinda Gates

Cel darowizn: zdrowie, łagodzenie ubóstwa

Majątek: 120,7 mld dol.

Ile darowali przez całe życie: 29,8 mld dol.

Działająca 20 lat fundacja Gatesów, która 5 mld dol. rocznie wydaje na granty, weszła w finansowanie badań, terapii, testów i szczepionek na COVID-19 w zeszłym roku, zobowiązując się wydać na ten cel 1,75 mld dol. w ciągu dwóch lat. Celem jest znalezienie narzędzi do walki z pandemią dla ludzi w potrzebie w każdym zakątku świata. – Każdy, wszędzie zasługuje, aby skorzystać z postępów naukowych poczynionych w 2020 roku – napisała Melinda Gates w oświadczeniu w grudniu. Buffett oddaje fundacji corocznie akcje Berkshire Hathaway warte 2-3 mld dol. od 2006 roku. Stąd „Forbes” od 2007 roku dzieli wydatki fundacji pomiędzy Buffetta i Gatesów.

George Soros zagłosuje na Hillary Clinton Fot.: International Monetary Fund/Flickr / Default

3) George Soros

Cel darowizn: demokracja, edukacja, antydyskryminacja, zdrowie

Majątek: 8,6 mld dol.

Ile darował przez całe życie: 16,8 mld dol.

Fundacja Sorosa Open Society działa w 120 krajach na świecie, koncentrując się na zakorzenianiu demokracji oraz ochronie praw wyborczych – na to wydała 140 mln dol. w 2020 roku. Przy rocznych wydatkach sięgających 1,2 mld dol. fundacja wspiera sprawiedliwość ekonomiczną, antydyskryminację, prawa człowieka, reformy systemu sprawiedliwości i dziennikarstwo. Gdy uderzył koronawirus, przeznaczono 37 mln dol. na pomoc zdrowotną dla imigrantów bez dokumentów, którzy zostali wykluczeni z pomocy państwa amerykańskiego. Zobowiązała się wydać 220 mln dol. na wsparcie liderów czarnych społeczności po protestach ws. morderstwa George’a Floyda w Minneapolis.

Michael Bloomberg Fot.: fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / Default

4) Michael Bloomberg

Cel darowizn: zmiany klimatyczne, zdrowie

Majątek: 54,9 mld dol.

Ile darował przez całe życie: 11,1 mld dol.

Były burmistrz Nowego Jorku i współzałożyciel Bloomberg LP przeznaczył ponad 11 mld dol. na cele charytatywne (według Bloomberg Philanthropies), koncentrując się na problemach klimatycznych, kontroli broni palnej oraz zdrowiu publicznym. W ciągu ostatniej dekady przeznaczył 1 mld dol. na walkę z wyrobami tytoniowymi, a w 2018 roku ogłosił przekazanie 1,8 mld dol. na uniwersytet Johna Hopkinsa – swoją alma mater. Bloomberg Philanthropies przekazał także 330 mln dol. na programy związane z walką z koronawirusem – w tym badania medyczne, czy posiłki dla pracowników medycznych z pierwszej linii frontu. We wrześniu Bloomberg zobowiązał się do przekazania 100 mln dol. przez kolejne cztery lata na finansowanie stypendiów w czterech historycznie czarnych szkołach medycznych.

Chuck Feeney i Warren Buffett na zdjęciu w 2011 roku. Jeden i drugi są czołowymi filantropami Fot.: BILL & MELINDA GATES FOUNDATION/BARBARA KINNEY

5) Charles „Chuck” Feeney

Cel darowizn: nauka, prawa człowieka, młodzież

Majątek: brak danych

Ile darował przez całe życie: 8 mld dol.

Były miliarder, który zaplanował, że umrze bez pieniędzy, osiągnął cel pod względem finansowym. Feeney, który osiągnął dziki sukces z siecią handlową Duty Free Shoppers w 1960 roku, jednocześnie anonimowo rozdawał swoją fortunę. W końcu ogłosił publicznie swoją życiową ideę „Giving While Living”, co zainspirowało Billa Gatesa i Warrena Buffetta do stworzenie Giving Pledge w 2010 roku. Z jego rozdanych 8 mld dol. 3,7 mld dol. poszło na edukację, w tym 1 mld dol. na jego ojczystą uczelnię Cornell w Irlandii. We wrześniu 2020 roku, Feeney i jego żona Helga zamknęli swoją fundację Atlantic Philanthropies, po tym jak rozdali już wszystkie aktywa.

MacKenzie Scott Fot.: Zuma Press

6) MacKenzie Scott

Cel darowizn: zwalczanie rasowych, płciowych i ekonomicznych nierówności

Majątek: 55,2 mld dol.

Ile darowała przez całe życie: 5,83 mld dol.

Wystarczył rok aktywności w filantropii, aby Scott przebiła wielu miliarderów o kilka długości. Z pomocą pracowników i doradców z Bridgespan Group, przekazała więcej funduszy w grantach w sześć miesięcy niż Fundacja Gatesów, która ma 1600 pracowników, w rok. W środku protestów pod hasłem Black Lives Matter w lipcu, ogłosiła, że oddała 1,7 mld dol. na 116 organizacji, skoncentrowanych na nierównościach w społeczeństwie związanych z rasą, orientacją seksualną, płcią i wykluczeniem ekonomicznym. W grudniu Scott ujawniła, że przekazała niemal 4,2 mld dol. na 384 organizacji we wszystkich 50 stanach, a także Puerto Rico oraz Dystrykcie Federalnym, zwracając uwagę na dożywianie, nierówności rasowe oraz walkę z ubóstwem.

7) Gordon i Betty Moore

Cel darowizn: nauka, środowisko, edukacja

Majątek: 11,8 mld dol.

Ile darowali przez całe życie: 5,15 mld dol.

Dwie dekady temu współzałożyciel i długoletni CEO Intela oraz jego żona założyli swoją fundację, ofiarowując jej akcje Intela. Fundacja co roku przekazuje granty na 270 mln dol. Jej działania na rzecz ochrony środowiska wsparły wysiłki na rzecz powstrzymania utraty różnorodności biologicznej. Sfinansowali m.in. zaprojektowanie i budowę Thirty Meter Telescope na Hawajach – teleskopu nowej klasy, który pozwoli badaczom na głębsze spojrzenie w kosmos.

8) Eli i Edythe Broad

Cel darowizn: edukacja, sztuka, nauka

Majątek: 6,9 mld dol.

Ile darowali przez całe życie: 2,8 mld dol.

W 2020 roku emerytowany magnat biznesowy z branży deweloperskiej i ubezpieczeniowej razem z żoną przekazał 136 mln dol. na różnorodne cele, w tym testowanie na COVID-19 studentów czy działania profrekwencyjne w wyborach w Kalifornii. Małżeństwo jest wieloletnimi mieszkańcami Los Angeles i patronami sztuki. W 1984 roku założyli Broad Art Foundation – bibliotekę dzieł sztuki, która wypożyczyła 8500 prac dla 500 muzeów. Ich Broad Fundation wspiera naukę i edukację. W 2004 roku wsparli powstanie na MIT Broad Institute, który poświęca się badaniom genetycznym i ich potencjale do leczenia raka, chorób serca, cukrzycy i innych.

9) Jim & Marilyn Simons

Cel darowizn: badania STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka)

Majątek: 23,5 mld dol.

Ile darowali przez całe życie: 2,7 mld dol.

Simons, jako były profesor matematyki, który w 1982 roku założył fundusz hedgingowy Renaissance Technologies, opierający się na matematycznych metodach szukania okazji inwestycyjnych, większość swoich darowizn skoncentrował na badaniach STEM i edukacji. Simons Foundation założył razem z żoną Marilyn w 1994 roku. Jest głównym sponsorem Math for America – organizacji, budującej sieć dobrych nauczycieli m.in. matematyki. Fundacja wspiera także badania biologiczne – obdarowała instytucje takie jak New York Genome Center czy Autism Research Institute.

Mark Zuckerberg z żoną Priscillą Chan Fot.: Drew Altizer/AdMedia / PAP

10) Mark Zuckerberg i Priscilla Chan

Cel darowizn: nauka, edukacja, sprawiedliwość, uczciwość wyborcza

Majątek: 90 mld dol.

Ile darowali przez całe życie: 2,7 mld dol.

Szef i założyciel Facebooka obchodził w 2020 roku piątą rocznicę powstania swojej filantropijnej organizacji Chan Zuckerberg Initiative (CZI). Razem ze swoją żoną Priscillą Chan skoncentrowali się ostatnio na dwóch obszarach: uczciwości wyborów oraz łagodzeniu skutków koronawirusa. Od zwiększania możliwości w zakresie testowania w Kalifornii poprzez współpracę z fundacją Gatesów w przyspieszeniu rozwoju terapii na COVID-19 – CZI przekazała ponad 100 mln dol. na tematy związane z pandemią. Ale jednocześnie przekazano 400 mln dol. na bezpartyjne organizacje „aby zapewnić, że głosujący mogą głosować bezpiecznie i poufnie” – jak napisano w corocznym liście Zuckerberga i Chan.

Michael Dell Fot.: Michael Dell, fot. PAP/Grzegorz Michałowski / BRAK

11) Michael i Susan Dell

Cel darowizn: łagodzenie ubóstwa, edukacja

Majątek: 40,4 mld dol.

Ile darowali przez całe życie: 2,25 mld dol.

Fundacja Michaela i Susan Dellów zwiększyła w 2020 roku swoje roczne zobowiązania, głównie po to, aby pokryć potrzeby związane z pandemią. 80 mln dol. poszło na wsparcie ochrony zdrowia i edukacji jak również organizacji pozarządowych oraz małych biznesów w całym kraju. Jednocześnie 20 mln dol. przeznaczono na przyśpieszenie prac nad rozwojem leczenia COVID-19. Fundacja zobowiązała się do wydania 100 mln dol. przez następne 10 lat, aby zmniejszyć lukę w wynikach studentów w zależności od poziomu dochodów University of Texas w Austin, gdzie Dell zaczynał sprzedawać komputery ze swojego pokoju w akademiku, zanim rzucił naukę w wieku 19 lat.

12) Lynn i Stacy Schusterman

Cel darowizn: edukacja, społeczności żydowskie

Majątek: 3,4 mld dol.

Ile darowali przez całe życie: 1,84 mld dol.

Żona i córka naftowego potentata Charlesa Schustermana prowadzą rodzinną fundację, która zwiększyła zeszłoroczne wydatki ponaddwukrotnie do niemal 400 mln dol. Aby zwiększyć inwestycje wśród słabo rozwiniętych społeczności o niskich dochodach w USA, fundacja wspiera LISC – to grupa finansowania społecznościowego, która oferuje pożyczki z przystępnym oprocentowaniem. Wspierają także Feeding America – organizację, która pracuje z bankami żywności. Dofinansowano również współpracę firmy technologicznej Propel oraz organizacji non–profit GiveDirectly, która oferuje granty o wartości 1000 dol. rodzinom, które znalazły się w potrzebie w trakcie pandemii.

13) T. Denny Sanford

Cel darowizn: ochrona zdrowia, edukacja

Majątek: 1,6 mld dol.

Ile darował przez całe życie: 1,8 mld dol.

Biznesmen z Dakoty Południowej podarował niemal 1 mld dol. na Sanford Health, operatora 46 szpitali i 210 klinik. Sanford wpłacił także 150 mln dol. na kalifornijski uniwersytet La Jolla i zobowiązał się, że dorzuci kolejne 350 mln dol. W sierpniu 2020 roku Propublica informowała, że toczy się śledztwo przeciwko Sanfordowi ws. posiadania pornografii dziecięcej, a o sprawie informowano Departament Sprawiedliwości. Nie wiadomo, co się stało ze śledztwem, ale zarzutów nie postawiono. Adwokat Sanforda poinformował, że „władze nie znalazły informacji lub dowodów, które mogłyby posłużyć do postawienia zarzutów”.

Steve Ballmer Fot.: PAP/DPA/Michael Kappeler / PA … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Dylu” z rekordem. Asseco z porażką
Następny artykułDziś sekcja zwłok 15-latki rannej podczas kuligu