A A+ A++

Prawie miesiąc temu zostały przekazane „Koperty życia”. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych i samotnych i ma na celu usprawnienie akcji ratowniczej w razie wezwania pogotowia. O przebiegu akcji i rozdawaniu kopert najbardziej potrzebującym seniorom rozmawiałam z Andrzejem Rajzerem, przewodniczącym Powiatowej Rady Seniorów.

Proszę powiedzieć, jak przebiega akcja „Koperta życia”? Czy udało się przekazać koperty seniorom, a jeśli tak to w jakiej liczbie?

Akcja rozdawania kopert życia trwa. Przede wszystkim, jak założyliśmy, szukamy i staramy się dotrzeć do osób samotnych, niepełnosprawnych, które nie uczestniczą w żadnych imprezach. To one powinny je otrzymać jako pierwsi, gdyż są grupą, która najbardziej potrzebuje pomocy. Do GOPS-u przekazaliśmy 50 kopert i tam są one rozdysponowane. Rozdaliśmy również jako radni Powiatowej Rady Seniorów oraz członkowie Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów ok. 150 kopert. W sumie ok 200 kopert zostało już rozdanych, ale akcja dalej trwa.

W jaki sposób docierają Państwo do osób samotnych?

Pomijając GOPS, który dobrze zna swoich podopiecznych i któremu już przekazaliśmy koperty, to my jako członkowie rady i członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów po prostu pytamy seniorów, którzy są aktywni, kto może koperty potrzebować, gdzie takie osoby się znajdują i jak do nich dotrzeć osobiście. Staramy się przyjść, wytłumaczyć, jak wypełnić. Niektórym osobom trzeba pomóc wypełnić tę kartę informacyjną i podstemplować u lekarza, wiec pomagamy im w tym. Pamiętajmy również o tym, że akcja skierowana jest nie tylko do osób starszych i samotnych, ale również przewlekle chorych, do których też staramy się dotrzeć w pierwszej kolejności. Oczekujemy jeszcze na informacje od sołtysów z naszej gminy.

Proszę przypomnieć, jakie informacje należy wypisać na karcie informacyjnej?

Na karcie informacyjnej wpisujemy podstawowe dane osoby: imię, nazwisko, adres, PESEL, podaje się też kontakt do najbliższych oraz dane dotyczące stanu zdrowia. Dane te wpisuje się, aby wiedzieć w razie kłopotu, na co dana osoba choruje, jakie zażywa leki i ewentualnie jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leków. Są to informacje, które są najbardziej potrzebne służbie medycznej czy ratowniczej w razie interwencji. Jeżeli będą znali te dane, będą mogli szybciej i skuteczniej podjąć akcję ratowniczą

Czy lekarze chętnie pomagają w wypełnianiu i podpisywaniu informacji zawartych na karcie?

Lekarz powinien potwierdzić dane na wypełnionej karcie, bo wtedy służby ratownicze mają całkowitą pewność, że są to informacje potwierdzone, czyli pewne. Można się na nich oprzeć i działać. Natomiast jeśli ktoś sam wypełni, niechcący się pomyli, i nie wiadomo, czy te informacje są faktyczne ze stanem zdrowia, służby ratownicze nie uznają ich za wiarygodne. Jeszcze nie spotkaliśmy się z kłopotami ze strony lekarzy. Po prostu wiedzą, o co chodzi w akcji i nie robią absolutnie problemów z potwierdzaniem czyli ostemplowaniem takiej karty.

A jak seniorzy odnoszą się do akcji „Koperta życia”?

Generalnie odbierają to z dużym zrozumieniem i aprobatą, ale równocześnie muszę przyznać, że młodsi seniorzy, którzy jeszcze są aktywni i sprawni, mówią: „A po co mi to? Przecież ja jeszcze dobrze się czuję!”. No tak, dobrze się czuje dziś, ale co będzie za tydzień czy miesiąc? Kiedy mieszka się samemu, pogorszenie stanu zdrowia to może być kłopot. Być może nie czują takiej potrzeby, a może to też wynikać z pewnego niedoinformowania. Naprawdę taka karta to nie jest nic złego, a może bardzo pomóc w niektórych sytuacjach.

To na koniec proszę mi jeszcze powiedzieć, jaką kolejną akcję szykuje prężnie działająca Powiatowa Rada Seniorów?

Pomysłów jest mnóstwo, aktualnie realizujemy kilka projektów. Najbardziej aktualny jest projekt „Pomagamy seniorom powiatu wołowskiego”. Celem jego jest przygotowanie oraz wydanie informatora, w którym zebranych zostanie szereg danych przydatnych osobom starszym. Powiatowa Rada Seniorów w Wołowie w ramach V edycji Dolnośląskich Małych Grantów pozyskała dofinansowanie w wysokości 5000 zł na to zadanie. Od 10 grudnia planujemy już zacząć rozdawać Informator Seniorom.

Sandra Jagieła

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaproszenie na XIII Sesję Rady Powiatu Kościerskiego
Następny artykułPolacy opracowali nowatorską terapię dla dzieci z cukrzycą typu 1