A A+ A++

53 osoby przebywają w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Jednostka, która mieści się na terenie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, została powołana 27 września 2007 roku.

Przez 15 lat zmieniło się wiele. Powstały nowe sale mieszkalne, nowoczesne siłownie – plenerowa i wewnętrzna, biblioteka, plac zabaw dla dzieci, boisko do gry w piłkę siatkową.

– Zakupy, remonty, dostosowanie pomieszczeń do aktualnych potrzeb cudzoziemców, realizowane były przede wszystkim ze środków unijnych. W ramach funduszy doposażono ośrodek w wolnostojące i naścienne dystrybutory wody, klimatyzatory, maszyny szorująco-zbierające, medyczne szafy chłodnicze, pralki i suszarki przemysłowe, kabinę dla palących, sprzęt sportowy, zabawki. Ponadto Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Kętrzynie posiada pomieszczenia dla osób niepełnosprawnych oraz samochód przystosowany do przewożenia cudzoziemców z niepełnosprawnością – wylicza mjr Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Do kętrzyńskiego ośrodka kierowane są wyłącznie rodziny i samotne kobiety. Jako jedyny ośrodek w Polsce, przyjmuje małoletnich bez opieki. Przez 15 lat ośrodek przyjął blisko 4 tysiące cudzoziemców.

– W tym czasie były śluby, narodziny i nowe znajomości. W trakcie pobytu młodzi podopieczni uczestniczą w zajęciach szkolnych. Przebywający w ośrodku, podczas dodatkowych zajęć, chętnie opowiadają o swoich ojczyznach. Poznają religie, obyczaje i kulturę innych krajów – dodaje Mirosława Aleksandrowicz.

W Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców organizowane są przeróżne przedsięwzięcia, na przykład z okazji dnia dziecka, dnia babci i dziadka, dnia teatru, tańca, muzyki i sportu. Ponadto odbywają się eventy wiosenne, letnie, jesienne, czy zimowe, które współfinansowane są z funduszy unijnych. Oprócz zabaw, słodkich poczęstunków młodzi podopieczni w trakcie zajęć tworzą prawdziwe dzieła sztuki.

Obecnie w ośrodku przebywają 53 osoby. Umieszczeni w nim pochodzą  m.in. z Afganistanu, Algierii, Indii, Iraku, Iranu, Konga, Maroka, Mołdawii, Syrii, Tadżykistanu i Turcji. Mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę socjalną, medyczną, stomatologiczną i psychologiczną. red

Fot. W-MOSG

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMafia: The City of Lost Heaven Mafia Airplane Mod v.1.0 PC
Następny artykułPaszkwil na abp. Jędraszewskiego. Czego boi się „Tygodnik”?