A A+ A++

Dziś mija 110. rocznica śmierci Elizy Orzeszkowej, z domu Pawłowskiej, znanej polskiej pisarki, autorki m. in. powieści „Nad Niemnem”.

Eliza Pawłowska urodziła się 6 VI 1841 r. w Milkowszczyźnie (wieś obecnie na Białorusi) w rodzinie szlacheckiej. W latach 1852-1857 uczyła się w pensji (szkoła dla dziewcząt) w Warszawie. W 1858 roku wyszła za mąż za Piotra Orzeszkę. Mieszkała przez kilka lat w jego majątku koło Kobrynia. W 1863 roku uczestniczyła w powstaniu styczniowym, działając w służbach pomocniczych. Przez pewien czas ukrywała samego dyktatora powstania Romualda Traugutta. Przewiozła go do granicy Kongresówki. Piotr Orzeszko został aresztowany i zesłany na Syberię. W 1869 roku Eliza Orzeszkowa doprowadziła do unieważnienia ich małżeństwa i zarzuciła gospodarowanie na wsi. Przeniosła się do Grodna. Z miastem tym związana była już do końca życia. Zajęła się działalnością oświatową i społeczną oraz pisarstwem. Była wielką zwolenniczką ideologii pozytywizmu. Chciała szerzyć oświatę, poprawiać sytuację uboższych warstw społeczeństwa, zwiększać znaczenie kobiet w życiu społecznym. Wczesny jej etap jej twórczości trwający do 1877 r. oceniany jest krytycznie. Zbyt sztywne podporządkowywanie rysunku postaci i fabuł wymogom tendencyjnej „powieści pozytywistycznej” źle wpływało na jej jakość. Tego rodzaju utworami były Pamiętnik Wacławy (1871), Pan Graba (1872), Marta (1873).

W 1879 roku Orzeszkowa założyła w Wilnie księgarnię, która w 1882 roku została zamknięta, a jej właścicielka ukarana zakazem opuszczania Grodna przez 5 lat.

W tym czasie zaczął się drugi etap jej twórczości, zdecydowanie lepszy niż pierwszy. W tym drugim etapie wzbogaciła swe powieści i nowele wprowadzeniem szerokiego, realistycznie nakreślonego tła społecznego opisywanych wydarzeń oraz pogłębioną charakterystyką bohaterów, co zapewniło jej uznanie i pozycję jednej z najbardziej znanych polskich pisarek. Wśród cenionych powieści Orzeszkowej wymienić można takie książki jak: Meir Ezofowicz (1878), Niziny (1885), Dziurdziowie (1888), Cham (1889), przede wszystkim zaś – Nad Niemnem (1888), w której nawiązywała do powstania styczniowego i głosiła ideę solidarności narodowej. Inspiracją była autentyczna miejscowość Bohatyrowicze i piękna legenda dotyczącą okoliczności jej założenia, która została wpleciona w fabułę powieści.

Potem nastąpił jeszcze jeden, trzeci etap jej twórczości. Wiązał się on ze zmianami jej poglądów. Na pewnym etapie swego życia porzuciła ateizm i odzyskała wiarę. Jak sama stwierdziła, świat bez Boga przypomina przewrócony wóz, którego połowa wisi w pustce, a połowa grzęźnie w błocie. Tematyka społeczna ustąpiła w pewnym stopniu miejsca problematyce religijnej i etycznej. Krytykowała modny na przełomie XIX i XX wieku dekadentyzm, a także „argonautyzm”, czyli szukanie kariery poza Polską, w głębi państw zaborczych albo w innych krajach. Z tego ostatniego okresu pochodzą między innymi: zbiory nowel Melancholicy (1896) i Iskry (1898), powieści Australczyk (1896), Argonauci (1900), zbiór opowiadań Gloria victis (1910).

Wszystkie fazy jej twórczości łączył szacunek dla powstania styczniowego, o którym nie mogła pisać zbyt otwarcie ze względu na rosyjską cenzurę (poza Gloria victis, które ukazało się po zelżeniu tej ostatniej po rewolucji 1905 roku), oraz wiara w znaczenie oświaty.

Jej dzieła były tłumaczone na wiele języków, przede wszystkim na rosyjski, ale też inne, na przykład szwedzki.

Eliza Orzeszkowa zmarła 18 V 1910 roku w Grodnie i tam też została pochowana.

W Radzyniu Podlaskim jest ulica Elizy Orzeszkowej. Znajduje się ona, podobnie jak większość radzyńskich ulic mających literackich patronów, na Osiedlu 100-lecia (dawne Osiedle 30-lecia).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNową drogą do Ścinawy pojedziemy za dwa lata
Następny artykułSportowe buty Michaela Jordana z 1985 roku sprzedane za 560 tysięcy dolarów