A A+ A++

Trochę historii:

Polski Sejm uchwalił ustawę o monopolu tytoniowym w 1922 roku. Na jej mocy, w Radomiu, powstała w 1923 roku Wytwórnia Papierosów, podlegała Polskiemu Monopolowi Tytoniowemu w Warszawie. Fabrykę sfinansowano z pożyczki zagranicznej, tzw. „pożyczki tytoniowej”. Sprowadzono 20 maszyn z kraju i 5 z zagranicy. Planowano zatrudnienie około 850 pracowników. Celem fabryki była produkcja ok. 50 milionów papierosów miesięcznie. Pracę rozpoczęto już 7 grudnia 1923 roku i w bardzo krótkim czasie „Tytoniówka” stała się jednym z największych zakładów produkcyjnych w Radomiu, zaraz obok Fabryki Broni.

W 1924 roku wzniesiono magazyn, a rok później budynek fabryki zyskał dodatkową kondygnację. Już wówczas fabryka zatrudniała blisko 800 osób!

Na przełomie 1928 i 1929 roku  powstał gmach „fabrykacyjno-magazynowy” w kształcie litery „E”, według projektu wybitnego architekta Stefana Szyllera. Nadał on obiektowi charakterystyczny dla epoki, modernistyczny kształt oraz wygląd elewacji, która składała się z “surowego” żelbetowego szkieletu. Ściany wypełniono czerwoną cegłą, ze specjalną rombową dekoracją z przepalonych cegieł.

Architekt budynku Wytwórni Papierosów w Radomiu – Stefan Szyller – zaprojektował również Gmach Główny Politechniki Warszawskiej oraz Bramę Główną Uniwersytetu Warszawskiego. W Radomiu zasłynął także jako projektant osiedla Fabryki Broni „Łucznik” na Plantach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Ciekawostką jest fakt, że godło Polski znajdujące się na froncie fabryki szczęśliwie przetrwało okres okupacji niemieckiej i dopiero w czasach komunizmu pozbawiono orła korony. Korona „powróciła” na swoje miejsce w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Polskie godło z drugiej strony budynku fabryki przetrwało w niezmienionym stanie do czasów współczesnych.

Obchody 100-lecia fabryki papierosów w Radomiu rozpoczęto od wystawy zorganizowanej we współpracy z Resursą Obywatelską.  Wystawa zawierająca zbiór pamiątek, dokumenty, kolekcje paczek papierosów, maszyny, makiety i wiele innych została oficjalnie otwarta w maju, podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów i była dostępna dla zwiedzających przez trzy tygodnie. W niedalekiej przyszłości na mieszkańców i turystów będą czekały historyczne zdjęcia fabryki, które pojawią się w Panoptykonie w Parku Kościuszki.

Obchody 100-lecia fabryki świętowane są przez cały rok. Jeszcze w wakacje do szlaku symboli radomskiego przemysłu dołączy pomnik przedstawiający historycznie produkowane kultowe marki papierosów. Będzie można zobaczyć odwzorowane paczki marek: „Mocne”, „Stołeczne”, „Radomskie”, „Klubowe” czy „Popularne”. Pomnik wykonany będzie przez artystę-rzeźbiarza, który odpowiada za cały istniejący cykl.  Rzeźba z brązu zostanie zamontowana na parapecie budynku Starej Bramy – najstarszej części kompleksu, pochodzącej z 1922 roku zlokalizowanej przy ulicy Tytoniowej.

Dzisiaj, fabryka to nie tylko historia, z której pracownicy są niezwykle dumni, ale przede wszystkim właśnie ludzie, którzy ją tworzą, przyczyniając się do ciągłego rozwoju i sukcesów firmy. Radomska spółka zatrudnia obecnie około 700 pracowników na wielu stanowiskach – nie tylko produkcyjnych. Obecnie, „Tytoniówka”  jest  częścią międzynarodowej i rozbudowanej struktury, dzięki czemu pracując i mieszkając w Radomiu, pracownicy mogą angażować się w globalne  projekty, często o innowacyjnym charakterze, wykorzystując swoje talenty i umiejętności.

Radomski zakład jest cenioną i jedną z 4 największych fabryk w Grupie Imperial Brands. Spółka w Radomiu nadal się rozwija. W 2021 roku ukończono rozbudowę fabryki o nowoczesną halę produkcyjno-magazynową, zrealizowaną we współpracy z lokalnymi wykonawcami.

W 2022 roku – po raz 9 – firma otrzymała prestiżową nagrodę Top Employer, przyznawaną firmom tworzącym najlepsze warunki do pracy. „Tytoniówka” otwiera  się również na młodych ludzi, oferując płatne staże dla ambitnych studentów w działach logistyki, produkcji, finansów, planowania, projektów i wielu innych.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Od lat działa współpraca również z Zespołem Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte, jako jeden z kilku dużych pracodawców w Radomiu uczestniczymy w projekcie kształcenia dualnego dla uczniów technikum.

Finał obchodów stulecia, planowany jest na koniec września, kiedy to nastąpi wmurowanie kapsuły czasu na terenie ogrodów przyległych do fabryki. W środku znajdą się pamiątki z obchodów 100-lecia oraz zdjęcia pracowników i list do kolejnych pokoleń, które za kolejne 100 lat być może powita fabrykę w całkiem innym kształcie.

Więcej informacji z życia firmy, ciekawostki i relacje z obchodów 100-lecia można znaleźć na stronie:  https://imperial-tobacco.pl/anniversary/

Artykuł sponsorowany

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.

Ze względu na sytuację na Ukrainie i emocje, jakie pojawiają się przy tej okazji, zdecydowaliśmy w najbliższym czasie wyciszyć komentarze na naszej stronie. Zachęcamy do dyskusji w mediach społecznościowych. Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji “Stop hejt”.

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł34-latek okradał sklepy w czterech województwach
Następny artykułZłodziei paliwa przybywa lawinowo. Kierowcy się boją i organizują nocne patrole