Prawie każdy weteran biurowego życia zna choć jedną osobę, której w irytujący sposób udaje się wymigiwać od obowiązków – bez ponoszenia konsekwencji. Nie ma nic bardziej denerwującego, niż widok kolegi z biurka obok, który zamiast pracować, ogląda w internecie oferty wakacyjnych wyjazdów. Zwłaszcza, kiedy ty toniesz pod nawałem pracy. Jednak powszechność tego zjawiska nie oznacza wcale, że wiadomo, jak sobie z nim radzić.
Oto kilka dobrych rad, dla tych, którzy mają leniwych współpracowników.
1. Skup się na swojej pracy
Jeśli zaczniesz poświęcać zbyt dużo uwagi, temu, co robi (lub czego nie robi) twój współpracownik, wkrótce sam będziesz miał zaległości w pracy. Zamiast kontrolować, ile czasu spędził na Facebooku, rób swoje. – Czasem więcej czasu zajmuje nam narzekanie, że ktoś czegoś nie zrobił, niż zrobienie tego samemu – mówi coach Steven Robbins.
2. To niesprawiedliwe? Trudno
Być może czujesz, że to nie fair, że ty pracujesz na 100 procent swoich możliwości, a ktoś inny obija się cały dzień i też dostaje wypłatę. Cóż. Życie nie jest sprawiedliwe. – Ludzie często się skarżą, że to niesprawiedliwe, że komuś uchodzi na sucho wymigiwanie się od obowiązków. To prawda, ale ostatecznie, jakie to ma znaczenie? – mówi Robbins. – Nie myśl o tym, bo będziesz sfrustrowany. Są rzeczy, na które nie masz wpływu – dodaje.
3. Nie daj się wciągnąć w konflikt
Denerwujesz się, że ktoś się leni, kiedy ty pracujesz ponad normę? Pamiętaj, że poirytowany i niemiły współpracownik jest równie przykry dla otoczenia, jak ten, który nic nie robi. Nie przejmuj się tym, na co nie masz wpływu, i zachowaj pozytywne nastawienie.
4. Nie donoś
Nie skarż na kolegę szefowi. Nigdy nie wiesz, jak zareaguje na to twój przełożony. Niektórzy będą wdzięczni i obiecają się przyjrzeć sprawie, inni mogą powiedzieć, żebyś pilnował swoich spraw. Jeżeli chcesz pokazać, że postawa twojego współpracownika ma wpływ na wynik twojej pracy, zrób to. Ale mów o faktach, np:. „nie mogłem tego zrobić wcześniej, bo wciąż czekamy aż Piotr wykona swoją część zadania”. Jeśli powiesz to w ten sposób, nie wyjdziesz na skarżypytę. I pamiętaj – bądź uczciwy, oddzielając opinie od faktów.
5. Nie bierz złego przykładu
Kiedy twojemu koledze uchodzą na sucho przedłużone przerwy i pogawędki w kuchni, możesz mieć pokusę, by się do nich przyłączyć. Nie pozwól, by tak się stało. Jeśli znów dostałeś zaproszenie do wyjścia na 2-godzinny lunch, powiedz, że jesteś zaj … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS