A A+ A++

Udany seks kojarzy się pozytywnie – to bliskość z drugą osobą, podniecenie, przyjemność, rozluźnienie, odprężenie, błogość. Mimo to wiele z nas, często ku swojemu zaskoczeniu, reaguje na orgazm smutkiem, a nawet płaczem. Dlaczego?

Dobry seks raczej nie kojarzy się ze smutkiem i płaczem. Sam w sobie przynosi wiele korzyści dla ciała – wzmacnia układ odpornościowy, relaksuje, odstresowuje i ułatwia zasypianie, redukuje ból i napięcie. Poprawia też naszą kondycję emocjonalną. Orgazm daje radość, głęboką przyjemność, która prowadzi do odprężenia i relaksu, często też sprawia, że stajemy się senni.

A jednak – mimo że wszystko było chciane, mimo że osiągnęliśmy orgazm, niektóre osoby zaczynają odczuwać wtedy nieoczekiwany głęboki smutek i może nawet zareagować łzami, które ciężko zahamować. Wydaje im się to nieadekwatne do sytuacji i bardzo krępujące.

Smutek po seksie. Czy jest się czego obawiać?

PCT (ang. post-coital tristesse) czyli dysforia lub nastrój dysforyczno-depresyjny to uczucie smutku i przygnębienia po seksie, ale także rozdrażnienia, lęku, które może objawiać się płaczem. Występuje po stosunku seksualnym i może trwać od kilku minut do paru godzin. Reakcja nie ma związku z naszą relacją z partnerem czy emocjami w stosunku do niego lub do niej. Nie jest to także związane z frustracją seksualną czy jakością samego zbliżenia. Eksperci nie są zgodni, jakie dokładnie ma przyczyny i skąd się bierze.

Czy jednak to wyjątkowy i rzadki problem, dotyczący wyłącznie kobiet? Zdecydowanie nie. Okazuje się, że problem regularnego płaczu i spadku nastroju po seksie dotyka niejedną osobę – według statystyk opublikowanych w “International Journal od Sexual Health”, około 33 proc. przynajmniej raz w życiu doświadczyło tego smutku, przygnębienia i rozdrażnienia po stosunku, a dla 10 proc. badanych to stały problem.

Z kolei jak donosi ankieta opublikowana na łamach “Sexual Medicine”, aż 46 proc. badanych podkreśliło, że przynamniej raz poczuło smutek po stosunku. Natomiast w “Journal od Sex & Marital Therapy” ujawniono, że ponad 40 proc. mężczyzn przeżyło podobny stan.

Skąd się bierze smutek po … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajwiększe budowlane porażki XXIII
Następny artykułNajwiększe porażki DIY, jakie widział internet XI