W poradniach psychologiczno-pedagogicznych uruchomimy telefony zaufania dla uczniów i rodziców – mówiła RMF wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasińska. Chcemy, żeby jak najszybciej ruszyły specjalne szkolenia – warsztaty dla nauczycieli, wychowawców, szkolnych psychologów i pedagogów, które pomogą im w zdobyciu podstawowych kompetencji do pracy z dziećmi i dorosłymi z traumą wojenną – dodała.
Szkolenia te ma koordynować jedna z krakowskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, a zajęcia poprowadzą specjaliści z Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ, Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz psycholog wojskowy.
Z sygnałów, które napływają od dyrektorów szkół, wynika, że ukraińscy uczniowie bardzo ciężko znoszą obecną sytuację i niepewność: płaczą, ciągle zerkają w telefony czekając na nowe informacje.
Krakowscy nauczyciele są bardzo zmobilizowani, wymieniają się doświadczeniami i dostępnymi materiałami, aby jak najlepiej sprawować opiekę nad dziećmi i młodzieżą. Dyrektorzy zwracają też uwagę, że w niektórych klasach uczą się dzieci rożnych narodowości, także skonfliktowanych stron: Ukrainy, Rosji i Białorusi i trzeba zadbać, aby trudna sytuacja polityczna nie przekładała się na relacje koleżeńskie – mówiła Anna Korfel-Jasińka.
Dodała, że w związku ze spodziewaną falą uchodźców z Ukrainy miasto chce zatrudnić więcej asystentów kulturowych. Obecnie w krakowskich szkołach są 32 takie osoby. Tę rolę mogliby spełnić ukraińscy nauczyciele. Jak podkreśla Anna Korfel- Jasińska pozytywne w tej sytuacji jest to, że wielu nauczycieli w Krakowie ma uprawnienia do nauczania języka polskiego jako obcego, co będzie pomocne, żeby przygotować ich językowo.
Według danych krakowskiego magistratu w krakowskich szkołach pod koniec 2021 roku było prawie 5 tysięcy uczniów z 78 różnych krajów. Ponad 1800 z nich to uczniowie narodowości ukraińskiej. Do szkół dla dorosłych uczęszcza 1198 słuchaczy narodowości ukraińskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS