A A+ A++

Zawiadomienie zostało złożone do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. 

Jest w nim mowa “o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce w wysokości ponad 4 mln zł”.

Chodzi o wypłatę odszkodowań dla zwalnianych członków zarządu Azotów.

Sowite odszkodowania

W komunikacie czytamy: “Aneksowanie z 7 byłymi członkami zarządu Grupy Azoty S.A. umów o świadczenie usług w zakresie zarządzania, miało zagwarantować wskazanym członkom zarządu wypłatę odszkodowania już po zakończeniu pełnienia funkcji w grupie przez okres 6 miesięcy, bez możliwości wypowiedzenia takiego zakazu przez Grupę Azoty”.

Przed aneksowaniem, czyli przed 2021 rokiem, umowy o zakazie konkurencji zakładały możliwość ich wypowiedzenia przez Grupę Azoty.

Spółka w komunikacie zwraca uwagę, że okoliczności zawarcia aneksów oraz uzgodnienia wewnętrzne w firmie wskazują na działania w interesie finansowym osób odpowiedzialnych za prowadzenie spraw majątkowych Grupy Azoty, ze szkodą dla spółki.

“Wskazują również na ukierunkowanie tych działań na zapewnienie korzyści majątkowej osobom, z którymi zawierano takie aneksy. Działania podjęte w celu uniemożliwienia wypowiedzenia zakazów są istotne również w kontekście rekordowych poziomów strat raportowanych przez Grupę od IV kwartału 2022 roku” – dodano.

Aneksy zostały wypowiedziane. W rezultacie Azoty nie wypłaciły odchodzącym członkom zarządu odszkodowań, uznając opisane aneksowanie za nieskuteczne.

Audyty w Azotach

W Grupie Azoty trwają audyty w zakresie funkcjonowania spółek w ostatnich latach. Mają one związek m.in. z rekordowymi poziomami strat, jakie grupa odnotowywała od IV kwartału 2022 r., brakiem realizacji działań naprawczych, inwestycjami oraz zawieranymi umowami.

W wyniku tych kontroli Grupa Azoty złożyła już zawiadomienia do prokuratury, które dotyczyły m.in. Polskiej Fundacji Narodowej, umów sponsoringowo-reklamowych oraz byłego prezesa klubu Chemik Police.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Zmiana władzy w Grupie Azoty nastąpiła na początku 2024 roku. Nowym prezesem 20 marca został Adam Leszkiewicz, który przed nastaniem rządów PiS był szefem Zakładów Azotowych Kędzierzyn.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy powódź wpłynie na ceny żywności?
Następny artykuł#AktywnaŚroda w poszukiwaniu kolorów jesieni. Jedziemy do Doliny Wapienicy