Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa poinformował, że “w związku z pomówieniami, jakich dopuścili się wobec niego posłowie Cezary Tomczyk i Robert Kropiwnicki, kieruje sprawę do prokuratury”.
Arkadiusz Mularczyk poinformował na Twitterze, że “zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa”.
Do zapowiedzi Mularczyka odniósł się szef klubu parlamentarnego KO Cezary Tomczyk, a także poseł PO Robert Kropiwnicki.
Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli w piątek złożenie wniosku do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o odwołanie Arkadiusza Mularczyka z Krajowej Rady Sądownictwa. Ich zdaniem poseł PiS pobierał diety “za fikcyjne posiedzenia” KRS i tym samym “skompromitował polski Sejm”.
– Składamy wniosek do marszałek Sejmu o usunięcie posła Mularczyka z KRS, który z ciała, które powinno stać na straży wymiaru sprawiedliwości i jego jakości, zrobił ciało, które de facto sprowadza się do wypłacania diet za fikcyjne posiedzenia do jego portfela – mówił na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu KO Cezary Tomczyk.
Robert Kropiwnicki (KO) dodał, że marszałek Sejmu powinna natychmiast doprowadzić do dymisji Mularczyka z KRS. – On skompromitował polski Sejm (…) poseł Mularczyk wraz z innymi ludźmi tam (w KRS) pobierali podwójne diety za zdalne posiedzenia, czyli siedzieli w domu albo w biurze i brali za to spotkanie godzinne czy półgodzinnie, tysiąc złotych. I to jest kompromitacja polskiego parlamentu – mówił Kropiwnicki.
– Jeżeli takie rzeczy będzie tolerowała marszałek Sejmu, to oznacza, że jej też jest bliska dewiza Mularczyka, czyli pazerność i mściwość – przekonywał poseł KO. Jego zdaniem, Mularczyk “stracił moralne prawo do zasiadania w KRS”.
W grudniu “Dziennik Gazeta Prawna” napisał, że członkowie Krajowej Rady Sądownictwa znaleźli sposób, by zarabiać więcej. Członkowie KRS otrzymują dietę za każdy dzień przepracowany na rzecz Rady. Nowatorski mechanizm – jak podała gazeta – był prosty: niektórzy, zamiast jak do tej pory pracować w komisjach działających w radzie w tych dniach, kiedy wypadają posiedzenia plenarne, zaczęli spotykać się w innych terminach. Przy tym w większości przypadków ich udział miał formę zdalną.
Po publikacji “DGP” do wątpliwości dotyczących pobierania diet przez członków Krajowej Rady Sądownictwa za udział w głosowaniach obiegowych odniósł się w oświadczeniu były już szef KRS sędzia Leszek Mazur. – Chciałbym wyjaśnić, że zgodnie z art. 21 ust. 2a ustawy o KRS, ‘w uzasadnionych przypadkach’ możliwe jest załatwienie sprawy w trybie obiegowym, przez głosowanie za pośrednictwem poczty elektronicznej – podkreślił.
Jak dodał, ze względu na epidemię od 13 marca do 16 czerwca posiedzenia plenarne KRS nie odbywały się w trybie stacjonarnym, a Rada oczekiwała na uchwalenie i wejście w życie przepisów umożliwiających prowadzenie posiedzeń w formie zdalnej.
Poseł Arkadiusz Mularczyk został wybrany na członka KRS przez Sejm w … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS