Familijną wystawę w miejskim Muzeum Karykatury pt. “Butenko dla małych i dużych” można oglądać już tylko do końca tygodnia. Wystawa Bohdana Butenki, jednego z najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów, to wybór prawie 450 prac.
Główna część wystawy to wybór żartów rysunkowych i krótkich humorystycznych form komiksowych, w tym oryginalnych plansz z przygodami Gapiszona.
W innym fragmencie ekspozycji zaprezentowano skarby odnalezione w archiwach rodzinnych autora – projekty niewydanych książek i tych przygotowanych dla zagranicznych wydawców, niepublikowane ilustracje i kolaże, plansze telewizyjne, klisze animacyjne, abstrakcyjne grafiki, pejzaże z egzotycznych podróży i realistyczne ćwiczenia warsztatowe.
Bohdan Butenko był tytanem pracy i perfekcjonistą. Zaprojektował i zilustrował kilkaset książek, współpracował z czołowymi polskimi czasopismami, był autorem scenografii teatralnych i telewizyjnych. Na wystawie w Muzeum Karykatury można zobaczyć blisko 150 oryginałów historyjek z przygodami Gapiszona – mówi Michał Rzecznik, współkurator wystawy.
Mniej znaną częścią spuścizny Bohdana Butenki jest twórczość humorystyczna. Pomimo publikacji w “Szpilkach” i “Przekroju”, ojciec Gapiszona nie zdołał zaistnieć w świadomości polskich odbiorców jako rysownik stricte satyryczny.
W Muzeum Karykatury po raz pierwszy pokazano tak szeroki wybór prac humorystycznych Bohdana Butenki, publikowanych między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Danii i Szwecji.
Wystawa “Butenko dla małych i dużych” jest pomyślana jako wystawa familijna, budująca przekaz interesujący różne grupy wiekowe. Dlatego rysunki są prezentowane – w ramach aranżacji scenograficznej – w dwóch pasmach.
Na wysokości wzroku dorosłych rysunki satyryczne i żarty rysunkowe, niżej na wysokości wzroku dzieci prace dla najmłodszych. Dziecięcy widzowie przy wejściu dostaną muzealne bingo – zabawę, która zachęci do uważnego oglądania wystawy.
Bohdan Butenko był ilustratorem, grafikiem, projektantem książek, scenografem, twórcą plakatów, rysunków satyrycznych, komiksów i filmów. Urodził się w 8 lutego 1931 roku Bydgoszczy, później zamieszkał w Warszawie, a następnie w Pruszkowie.
Studiował na Akademii Sztuk Plastycznych; dyplom obronił w 1955 roku w pracowni grafiki książkowej Jana Marcina Szancera na podstawie ilustracji do książki Mikołaja Leskowa “Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle”. W tym samym roku został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia. Zmarł 14 października 2019 roku w Warszawie.
Wystawa “Butenko dla małych i dużych” potrwa do niedzieli 29 października w Muzeum Karykatury w Warszawie przy ul. Koziej 11. Więcej informacji na stronie: muzeumkarykatury.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS